Levesek

2012. január 30., hétfő

Csülök sütve párolt káposztával aprókrumplival



Nem most először sütöttem csülköt, de mindig kicsit máshogy próbálom. Most úgy készítettem, ahogy egyébként pékné módra tenném, vagyis forró, fűszeres lébe bele, aztán megsütni. Nálam azért fontos, hogy forrásban lévő víz legyen, mert akkor összeugrik a hús és bezár, az aromák jobban bennt maradnak. Így készítjük a töltött tyúkot is. Szóval a tyúkot. Házi, kapirgálós, legalább egy évet leélt kétlábút. Zöldséges vagy vegetás forróvízben előfőzni, lesütni. Akkor igazán jó a bőre, és meg is puhul.



Hozzávalók: 

1 db hátsó csülök 


A főzőléhez

1 nagy fej hagyma vagy 2 közepes
5-6 gerezd fokhagyma
4 evőkanál só
2 babérlevél
5-6 szem feketebors
1 csapott ek egész kömény


Bemaszírozni

3 gerezd fokhagyma
1 púpos teáskanál só
1 teáskanálegész kömény, lehet őrölt is

A káposztához

fél kg savanyú káposzta
2 fej hagyma
1 teáskanál kömény, nálam egész
5-6 evőkanál cukor, ízlés szerint
zsír vagy olaj


A krumplihoz

1 kg krumpli
3-4 gerezd fokhagyma
só, sok olaj



Veszek egy akkora lábast, amibe belefér a csülök. Beleteszem, vizet engedek rá, hogy lehetőleg ellepje majd.  Kiveszem a húst, és befűszerezem a vizet a sóval, borssal, babérral, köménnyel. Megpucolom a hagymákat és belevágom öket nagyobb darabokban. Felteszem forrni. Ha jó erősen bugyog, óvatosan beleteszem a csülköt és lefedem. Hagyom átforrni. Mikor a víz újra bugyog, kisebb lángra veszem, hogy a hús főjön, de ne nyomja ki a vizet. Így főzöm egy órán keresztül.
Előmelegítem a sütőt jó forróra. Kiveszem a csülköt egy vágódeszkára, és mikor már meg tudom fogni, beirdalom a bőrét kockásra. Beledörzsölöm a sót, a préselt fokhagymát és a köményt. Kisebb tepsit veszek, de elég épp akkora, amibe a csülök állítva kényelmesen belefér. Kizsírozom, vagy olajozom. Beleállítom a húst, és öntök alá olyan 2-3 decit a főzőléből. Fóliából kis sapkát készítek a csont tetejére, majd az egészet jól befóliázom. (Én hosszába is teszek, kersztbe is.) Az alsó rácsra rakom be sütni, és plusz kis fóliát teszek alulra a sütőbe, hogy ne égjen meg a hús. olyan 170 fokra veszem vissza a hőt (gáz 3), és még 2 órán keresztül sütöm, így letakarva. Akkor kiveszem, és egy kissé zsírozott sütőlapra helyezem úgy, hogy fóliát teszek a hús alá. Olyan 200-220 fokon hólyagosra, pörcösre sütöm. Azért jobb a sütőlap vagy lemez, mert a hő így körbeéri a húst, de akinek nincs, hagyja a tepsiben, viszont végig állítva süsse.
A káposztához egy serpenyőben 3 kanál cukrot lekaramellizálok, rádobom, a laskára vágott hagymát, 1 kanál zsírt vagy két kanál olajat, majd a káposztát, ami ha túl savanyú, átmosok. Megsózom, köményt teszek hozzá, a maradék cukrot plusz olyan két decinyi vizet. Lefedem és puhára párolom. Közben ha kell még vizet öntök alá. Én, ha kész van, még nagy lángon kissé átpirítom. 
A krumplit hámozás után olyan 2x2 centisre vágom, megsütöm.



Mézes-mustáros pulykamell curryvel




Hozzávalók:

1 pulykamell legbelső része vagy 2 csirkemell
2 nagyobb hagyma
3 ek méz
3 ek mustár
1 csapott ek curry
1 dl tejszín
diónyi vaj


A hagymát felaprítom és kevés olajon kissé lepirítom. A húst lesózom és állni hagyom amíg a hagyma készül. Ha megvan, nagy lángon addig pirítom 2 kanál mézzel, amíg az el nem kezd karamellizálódni. Akkor visszaveszem a hőt, beledobom a mustárt, a curry felét, és felöntöm másfél decinyi vízzel. Készre párolom a mellett.
Ha kész, kiveszem, a mártáshoz adom a maradék mézet és curryt, valamint a vajat és a tejszínt, amivel jól kiforralom, majd egy szűrőn az egészet átszűröm.
Felszeletelem a húst és meglocsolom a szósszal. Rizzsel, krokettel, makarónival vagy akár spagettivel tálalom.


2012. január 29., vasárnap

Becsinált leves avokádóval


Hozzávalók:

20 dekányi sertéshús vagy csirkemell
darabka zeller
1 kisebb petrezselyemgyökér
2 kisebb krumpli
1 közepes répa
1 kis fej hagyma
1 csomó petrezselyemzöld
2 dl tejszín vagy 1 kisdoboz tejföl
1 csapott evőkanál liszt
1 citrom leve
fél avokádó
só, bors, olaj

Az apróra vágott hagymát kevés olajon megdinsztelem. Húst kisebb kockákra vágom, és nagy lángon megblansolom. A zöldségeket kockára vágom, és átforrósítom a hússal. Sózom, borsozom, hozzáadom a felaprított petrezselyemzöld felét és felöntöm annyi vízzel, ami jól ellepi. Puhára főzöm az összetevőket. A lisztet elkeverem a tejszínnel, majd pár kanál levessel. Behabarom vele, citromlével ízesítem. Tálalásnál alulra helyezek pár szelet avokádót. Rákanalazom a forró levest, és megszórom friss petrezselyemzölddel. Friss, diós ízt ad neki.


Ötletforrás: http://malnakonyhaja.blogspot.com

Gerbeaud torta





Hozzávalók (24-26 centis tortaformára):

Tészta

40 dkg liszt
20 dkg zsír vagy vaj
5 dkg cukor
2 ek tej
1 tojás
1 tojás sárgája
1 dkg élesztő
késhegynyi szódabikarbóna

Töltelék

20 dkg darált dió
20 dkg cukor
késhegynyi fahéj
2,5 dl sárgabarack lekvár

Oldalára

egy jó maréknyi darált dió

Tetejére

20 dkg étcsoki
2 ek étolaj




Felfuttatom az élesztőt. A lisztet összedolgozom a zsíradékkal, tojással és a cukorral. Hozzáadom a felfuttatott élesztőt, a tojássárgát és a szódabikarbónát. Alaposan kidolgozom, majd négy egyforma részre osztom. Minden egyes lapot a forma méretére nyújtok, de nem baj, ha kicsit nagyobb, mert össze fog picit ugrani.
Az elsőt ráhelyezem a zsiradékkal megkent forma aljára. Pár helyen villával megszurkálom.
Megkenem a lekvár harmadával, és elszórom a cukorral és fahájjal elkevert dió harmad részével. Befedem a második lappal, megszurkálom, kenem, szórom. A tetejét üresen hagyom. Letakarva egy órán át pihentetem. 
Előmelegített sütőben olyan 165 fokon (gáz 2) lassan megsütöm. Aranysárgának kell lennie, ez kb. egy óra.
Ha kész, kiveszem, és hagyom kihűlni. Leveszem a kapcsot. Megfordítom a sütit, a talpát felülre. Felolvasztom a csokit és elkeverem az olajjal. Szép lassan elkenem a tetején és az oldalán. Darált diót teszek az oldalára. Mikor megdermedt a máz, kimérem a fél diók helyét, majd a lábas alján maradt csokit visszaolvasztom. Kissé belemártom a diót, majd a kimért helyére ragasztom.


Tészta receptforrása: Szakál László



Túró házilag




Maga a túrókészítés folyamata nem egy bonyolult dolog. Én 3 liter házitejet vettem hozzá. Ezt beleöntöttem egy fazékba, és jó két napig altattam. A lényeg az, hogy meleg helyre tegyük, nálunk mindig a szekrény tetején landolt.  Ha kész, ráteszem a gázra, kisebb hőfokra. Mikor átmelegedett (ezt a fazék tetejénél érezzük, ha már meleg), akkor egy fakanállal finoman megkevergetem. A melegtől a savó és a túró kezd szétválni. Mikor eltűnt a "joghurt", egy nem túl nagy lyukú tésztaszűrőbe öntöm - akinek kell a savó, egy edény felett tegye ezt . Itt két lehetőség van. Az egyik, hogy  egy tiszta zsákocskába öntöm, ami átereszti a savót, és össze tudom húzni, valamint felakasztani. A másik, hogy pl. egy kifőzött konyharuhába öntöm. Ezt vagy összekötöm,  átdugok rajta egy fakanalat, és egy nagyobb lábasban hagyom lógni, vagy ruhástól visszateszem a szűrőbe. Ha lehet, mindig azt válasszátok, ahol lóghat, mert így a saját súlyánál fogva préseli ki a maradék savót. Általában este szoktuk felfőzni, és éjszakára fellógatni. Reggelre már kész a túró. 
Nekem 3 liter házitejből lett olyan 50 deka túróm. De olvastam olyat is, hogy van aki hagyja a savóban kihűlni, és csak akkor szűri le. Állítólag akkor jóval több lesz a hozadék. Én viszont most azt vettem észre, hogy ennek a decemberi tejnek nincs meg az az édes selymessége. Valószínűnek tartom, hogy sokat számít a napfény hiánya, és a kevésbé friss széna. 


Sajtkrémes pogácsák



Hozzávalók:

40 dkg liszt
25 dkg közepesen puha vaj
2 teáskanál só
1 kávéskanál fűszerpaprika
1 dkg szárított élesztő
10 dkg reszelt sajt
3 evőkanál tejföl
1 tojás sárgája

20 dkg nagyon puha vaj
2 doboz philadelphia vagy 25 dkg natúr krémsajt
1 teáskanál só
10-20 dkg reszelt sajt

1 tojásfehérje a kenéshez

15-20 dkg reszelt sajt a végén a forgatáshoz

A lisztet elkeverem a sóval, és elmorzsolom vele a vajat. Hozzákeverem a paprikát, élesztőt, sajtot, és a tejföllel elkevert tojást. Jól kigyúrom, és folpackba göngyölve egy órára hűtőbe teszem.
A krémhez a vajat, sót, sajtot és krémsajtot robotgéppel habosra keverem.
A tésztát késhegynyi vastagra nyújtom, kiszaggatom és szorosan egymás mellé, egy sütőpapíros lemezre helyezem. A tetejüket megkenem enyhén felvert tojásfehérjével. Közepesen meleg sütőben kb. tíz perc alatt halvány aranyra sül. Úgy szedem ki, hogy a fehérjés teteje legyen felül.
Ha kihűlt, a matt oldalára kenek egy mokkás-, teáskanálnyi krémet, és összeragasztom, úgy hogy a két fehérjés oldal legyen kívül. Én az ujjammal, mint egy kis minitortán, elegyengetem oldalt a krémet, majd reszeltsajtba forgatom.
Hűvös helyre teszem, de nem hűtőbe, mert felpuhul a tészta. Másnap is kitűnő vendégváró, teasütemény, vagy ahogy régen nevezték zsúrsütemény.



Ötletforrás: Zsanuária

2012. január 28., szombat

Lazactatár


Azt hiszem ezzel a recepttel kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Ugyanis -akárcsak a beefsteakes változatát- nyers húsból kellene készíteni. Viszont egyszer olvastam róla, hogy a hőkezeletlen lazacban ugyanúgy vannak/lehetnek nemkívánatos paraziták. Na ez beette magát az agyamba. Lehet ellene tenni, ha lefagyasztjuk, az kiöli őket. Előre lefagyasztott, dobozos változatokkal nem érdemes próbálkozni, mert kiolvasztva inkább egy megduzzadt kartonra emlékeztet, semmint lazacra. Biztos egyszer ki fogom próbálni a nyers (és általam házilag lefagyasztott) változatát is, mert talán nincs is olyan elkészítési módja ennek a halnak, ami nekem ne jönne be, na és mert kíváncsi is vagyok. Ez most egy gyors, szinte azonnal fogyasztható variáció. Na persze a pirítós, a vaj, és a citrom ugyanúgy dukál hozzá. Amúgy én a kenyeret inkább serpenyőben készítem, mivel így egy kellemes pörk ízt kap. Nem fektetem le a tányérra, hanem állva egymásnak döntöm őket, így nem punnyadnak be, akkor sem, ha többet kell lesüssek.




Hozzávalók:

10 dkg füstölt lazac
1/2 pritaminpaprika
1 doboz philadelphia sajtkrém
1 csapott kávéskanál torma (lehetőleg majonézes)
1 csapott kávéskanál kapor (lehet szárított is)

toast kenyér
vaj
citrom




A sajtkrémet jól kikeverjük, és hozzáadjuk a kis kockákra (kb. fél x fél centis) paprikát, a tormát és a kaprot. Mikor kellemes krémmé állt össze, beletesszük a kockára vágott lazacot is. 
A kenyereket megpirítom. Vajat, citromdarabkát tálalok mellé. Én kicsit csípősen is szeretem, ezért teszek bele kevés chilit is. Aki szereti, kipróbálhatja vele.





Lachstatar


Zutaten:
100 gr geräuchter Lachs
1         Philadelphia Käse
2 El    Paprika, rot
1 Kl    Dill
1 Kl    Sahnemerrettich


Philadelphia mit Kren, fein geschnittene Dill und etwas Salz gründlich vermischen. Lachs und Paprika in kleine Würfel schneiden und dazugeben. Es wird mit Toastbrot, Butter und Zitrone serviert.



Sajtos csiga




Hozzávalók:

25 dkg liszt
12,5 dkg vaj
1 jó teáskanál só
1 kávéskanál sütőpor
1 dl tej
1 tojás sárgája

10 dkg vaj
10 dkg reszelt sajt
1 kávéskanál pirospaprika
kevés só



A hozzávalókat jól összegyúrom, és a tésztát háromfelé osztom. Egyenként olyan 20 x 30 cm nagyságúra nyújtom. 
A vajat, sajtot, paprikát kevés sóval  kikeverem, és rákenem a kinyújtott tésztára. Felcsavarom, mint a beiglit és 2-3 órára hűtőbe teszem. Ha megdermedt 3-4 mm vastag szeleteket vágok. Úgy teszem a tepsire, hogy ne érjenek össze.
Előmelegített sütőben közepes hőmérsékleten világosra sütöm őket. Nem érdemes sötétebbre, mert kiszárad.




Croque monsieur


Croque monsieur (ejtsd: krok möszjő), vagyis ropogós úr, ha nagyon magyarosítani akarjuk, de nem akarjuk, mert franciául, mint tudjuk egy síma vajaskenyér is szebben hangzik. Francia bisztrók alapkínálatában bárhol ott van, ami pedig az eredetét illeti, állítólag egyszer egy munkás a kemencén felejtette munkába vitt szendvicsét, amiben az összetevők megolvadtak, a külseje pedig megpirult. Asszonyi párja a croque madame (ejtsd:krok mádám), azaz ropogós asszonyság. Különbözőségük abban rejlik, hogy a "hölgyszendvicsnek" tükörtojás ül a tetején, mementóul egy korabeli kalapdivatnak. Ugyanis a croque família jó száz éves történelemre tekinthet vissza. Hogy mit is takar? Nos egy  sajtos-sonkás alapszendvics, fűszeres besamellel felturbózva, kívülről vajjal megkenve, majd jól összepirítva.
Szóval az utóbbi időben épp eleget olvastam róla, nézegettem a képeket, hogy mostmár fogjam, és nekiduráljam magam. Rezultát: hát igen, nem véletlen az a mondás "minél kevesebb alapanyagból dolgozol, annál magasabb minőségűt végy"! Lefordítva a sonka az sonka legyen, a sajt pedig sajt. Sajnos jobb híján én is -bár jó minőségű- szeletelt sonkát és gouda sajtot vettem hozzá. Nem jó! A franciában pont a lágy, de markáns ízek a meghatározók. Szóval, ha nincs gruyére sajt, akkor még jobb ementáli szóba jöhet, de sonkából csakis irány a hentes...jó házisonka. Megéri pár szelet, még ha drágább is. A kenyér: elvileg igazi házikenyérből kellene készülnie, az a tényleg monsieur adag. Lányok azt hiszem toast kenyérből is nekiállhatnak elkészíteni, a lényeg, azért kevert, meg magos felé ne menjünk el!




Hozzávalók (4 nagy szendvicshez):

8 szelet házikenyér (kovászos)
4 szép szelet házisonka
10-15 dkg gruyére vagy emmentáli sajt

1 evőkanál vaj
1 evőkanál liszt
2.5 dl tejszín vagy tej
1 tojás sárgája
1 teáskanál dijoni mustár (csípős)
só, bors, szerecsendió

5-10 dkg vaj a kenéshez


A kanál vajat felolvasztom, beleszórom a lisztet, majd jassan hozzáöntöm a melegített tejszínt. Besamellé főzöm, vigyázva, ne csomósodjon. Ha kihűlt, hozzákeverem a tojássárgát, a mustárt, sót és a fűszereket.
A kenyerek külsejét jól megkenem vajjal, a belsejét pedig mártással. Egyik oldalára sajtot, másikra sonkát teszek. Összeteszem őket, és a vajas külsejüknél fogva, lassan aranybarnára sütöm. Nem kell olaj a serpenyőbe! Egyben is hagyhatom, ha kész, de szerintem szebb és praktikusabb keresztben elvágni őket.




Mákmuffin narancsos tojáslikőrkrémmel




Hozzávalók:

20 dkg liszt
20 dkg mák
15 dkg cukor
10 dkg vaj
2 tojás
3 dl tej
1 csomag vaníliacukor
1 csomag sütőpor
1 citrom reszelt héja
1 jó csipet só

15 dkg vaj
15 dkg porcukor
4 evőkanál tojáslikőr
1 kis üvegcse narancs aroma
1 teáskanál citromsárga ételfesték


A puha vajat robotgéppel elkeverem a cukorral és a tojásokkal. A mákot ledarálom (vagy eleve daráltat veszek), és elkeverem a liszttel, sütőporral, vanilinnel,sóval, citromhéjjal. Hozzáadom a vajas keverékhez. Beleöntöm a tejet, és először kanállal, majd a robotgéppel masszává keverem.
A muffinsütőt kibélelem a papírkapszlikkal, és beleöntöm a masszát. Előmelegített sütőbe helyezem, és 175 fokon (gáz 3) 30 perc alatt készre sütöm.
A krémhez a vajat, a porcukrot, a tojáslikőrt, narancsaromát, színezéket összeöntöm, és sűrű krémmé keverem.
Ha kihűltek a muffinok, habzsákba teszem a krémet, és nyomok belőle mindegyik tetejére egy-egy kis sapkát.

2012. január 27., péntek

Sajtos-gombás és kolbászos melegszendvics


Ma egyáltalán nem szándékoztam posztolni. Annyi elmaradásom van, hogy szünnapot akartam tartani. De mint tudjuk ember tervez...Sütöttem magamnak egy kis melegszendvicset, és olyan finom lett, hogy muszáj megosztanom veletek. Most kérdezhetnétek: Miért, eddig nem csináltál? Persze, hogy igen. Leginkább kolbászosokat. Ami most különbség, hogy mégiscsak a kis saját sütésű kenyérkém, a másik, hogy a gombát előtte hagymával lepirítottam. Zseniálisan finom! Símán vetekszik a pizzával, sőt! Ráadásul nem kell dagasztani semmit hozzá. Ami még plusz, hogy én mindig szórok kakukkfüvet rá. Teljesen pizza hatást kelt. Szóval a titka egy jó, masszívabb házi kenyér, persze vékonyra szeletelve, kissé megvajaz, sonkaszelet leterít, rá pirított gomba, arra hagyma szeletek, gouda nagylyukún ráreszel, hogy a feltét kilátszódjon kicsit, kakukkfűvel megszór!


Gombás

Hozzávalók:

fejenként egy szelet házikenyér, 1 centi vékonyra szelve
szeletenként nagyságtól függően 2-4 szelet gépsonka
szeletenként nagyságtól függően 1 1/2 - 3 közepes champion gombafej
2-5 dkg vaj a kenéshez
1 közepes hagyma rászelni
5-10 dkg gouda esetleg trappista sajt ráreszelni
kevéske kakukkfű




A hagymát megdinsztelem, hozzáteszem a gombaszeleteket, sózom, kicsit borsozom. Ha megpárolódot, nagylángon kicsit lepirítom. Ha kissé kihűlt, felhasználom. Nyugodtan el lehet készíteni este is, előző nap. A többi leírást megtaláljátok a bevezetőben.


Kolbászos

Hozzávalók:

fejenként egy szelet házi kenyér
szeletenként  4-8 karika vastagkobász
3-5 dkg vaj a kenéshez
2 fej hagyma
5-10 dkg gouda vagy trappista sajt
kevéske kakukkfű




A kenyeret egy centi vastagra szelem, kissé megvajazom. Beterítem kolbászkarikával, majd bő mennyiségű hagymát vágok rá. Megreszelem sajttal és kakukkfűvet szórok rá. Előmelegített sütőben közepes fokon rápirítom kicsit a sajtot.


Cigányka házilag



Tegnap délután megkaptam az adagot, és neki is kezdtem életem első cigánykája elkészítésének. Ez a muníció pontosan sertés darálthúst, májat és a legfontosabbat, fátyolkát takar. Fátyolka nélkül mit sem ér az akarat. De mivel szűkös kis családunk kifogyott a kolbásztartalékból, ezért Faterom nekiállt hentes haverjaival egy újabb adag legyártásának. Így könnyen be tudta szerezni a fő alkotóelemet. Különben, ha sikerül hozzájutni hentes ismerősön keresztül, bárki könnyedén otthon is előálíthatja.
Régóta eszemben volt már, de mindig halogattam. Sajnos manapság teljesen elmentek a paprikás kolbásztöltelék irányába, pedig ez eredetileg májas étel, és én is így szoktam és szerettem meg. Sok máj, hagyma, kicsi bors és enyhe majoranna íz. Enyhén szólva meguntam ezt a full só-paprika, kevés máj, fele rizs és hús variációt. Na de Tea ügyes és bátor, majd készít magának! Tök saját kútfőből indultam neki, az én ízlésvilágommal karöltve. Amit elrontottam - de most még megbocsájtom magamnak, hiszen először fogtam neki - az a hagyma, mert sokkal apróbbra kellett volna vágni, és a rizs, amiből több kellene bele. A fátyolkától tartottam, mert mindenki azt mondta szakad. Nekem semmi gondom nem adódott vele. Bár az ízét nem tudom nektek reprezentálni, de a képeken megnézhetitek a végeredményt.))





Hozzávalók (nekem 11 db kb 12 x 8 centis darab jött ki):

fél kg sertés darálthús
fél kg sertésmáj
1 fátyolka (receháj)
2 gerezd fokhagyma
1 kk kömény, jobb ha őrölt
1 jó ek csemege fűszerpaprika
2 tk só
3 közepes hagyma
1 kk majoranna
1 csapott kk őrölt fekete bors
bő 4 ek rizs
2 tojás




Először a rizst főzöm meg. Közben bekeverem a darálthúst a préselt fokhagymával, sóval, köménnyel, paprikával. Lefedve félreteszem. A hagymát apróra vágom és enyhén lepirítom. A fátyolkát egy langyosvizes edénybe teszem, hogy "kirúgja magát". Ha már terülős, kiveszem és kissé szétteregetve hagyom száradni. (Én csak dupla sütőpapírra fektettem, de lehet vágódeszkára is, mert jobban beszívja a vizet. Bár lehet az enyém pont a nedvesség miatt nem szakadt.)A májat felkockázom, és ledarálom, vagy aprítóba teszem. (Én aprítottam.) A göcsörtös részeket nem teszem bele! A rizst ráteszem a kolbászhúsra, erre a májat.  Ráöntöm a hagymát, borsozom, majorannázom. Beleütök két tojást, kicsit sózom és jól összekeverem a masszát.
A hártyából nyesek olyan 12x18 centis darabot, beleteszek 3 kanál tölteléket, majd  ráhajtogatom a fátyolka végeit. Egyszerűen becsomagolom. Nekem mindig több lett, így utánvágtam. Elég, ha nem engedi ki a tölteléket, nem kell ujjnyi vastagon állni, nagy csomókban. Én most mondtam egy méretet, de aki nekikezd, menetközben úgyis látja, hogy jön ki. Nagy lovakat nemigen érdemes gyártani, nehogy ez a vékony hártya ne bírja meg. 
Én egy tálcára fektettem őket, sütőpapírt téve alájuk, meg föléjük, hogy szívjanak még kis vizet, aztán fagyizacsira helyeztem. Lefóliáztam, és betettem a hűtőbe pár darabot, a többit azonnal be a fagyiba. Ha nekifogtok a készítésének és bejön, legközelebb vehettek dupla mennyiséget és lefagyaszthatjátok, mert jól tűri. Lehet sütőben és serpenyőben is sütni. A sütőben szebb lesz, a serpenyőben pedig jobban átsülnek a fátyolkák, és élvezhetőbb. Hát ennyi tanácsot tudok én nektek adni!)))




Krumplipaprikás bakonyi módra




Hozzávalók (4 személyre):

2-3 dekányi szalonna
1 hagyma
6 közepes krumpli
6 közepes champion vagy csiperke
fejenként 1-1 szelet házi füstölkolbász vagy lángoltból 1-1 darabka
fél dl paradicsompüré
1 evőkanál Piros Arany
1 tojás
4 evőkanál liszt
1 jó evőkanál tejföl


A szalonnát felszeletelem és kisütöm a zsírját. Kiveszem belőle és hozzáteszem a felaprított hagymát, üvegesre párolom. A krumplikat hámozás után nyolcadolom, beleteszem a hagymába, és magas lángon átforrósítom. Hozzáadom a piros aranyat, a gombát és jól elkeverem. Sózom, hozzánötöm a paradicsomot, felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje, majd közepesre visszaveszem a hőt. Ha elkezd rotyogni kis lángra veszem. Mikor már majdnem puha a krumpli, hozzáadom a kolbászt és puhára főzöm. A tojást elkeverem a liszttel, sóval és annyi vízzel, hogy masszívabb galuskatésztává álljon össze. Beleszaggatom a paprikásba és felfőzöm. Mikor kész, egy kanál tejfölt belekeverek.

Tárkonyos pulykamell





Hozzávalók (4 személyre):

40 dkg pulykamell
2 nagyobb gerezd fokhagyma
2 dl tejszín
1 evőkanál tárkony
1 csipet fehérbors
1 csapott evőkanál liszt
fél, levesebb citrom leve
diónyi vaj



Az aprított fokhagymát a csíkokra vágott mellel egy kevés, forró olajjal kiöntött serpenyőbe dobom, fehéredésig hevítem, közben fordítgatom. Sózom, borsozom, rászórom a tárkonyt, majd felöntöm két decinyi vízzel, a fele tejszínnel, kiforralom. Visszaveszem közepesre a hőt, és olyan 6-7 percig főzöm. A maradék tejszínt elkeverem a liszttel, és behabarom a szószt. Beledobom a vajat, belefacsarom a citromot. Elkeverem, majd elzárom. Kb. negyed óra alatt kész az egész. Tésztaféléket vagy rizst adok hozzá.