Levesek

2013. április 15., hétfő

Medvehagyma krémleves




Hozzávalók (kisadaghoz):

1 kisebb csokor medvehagyma
3 normál krumpli
2 gerezd fokhagyma
diónyi vaj
fél leveskocka
2 dl víz
1 dl tejszín
1 csapott evőkanál liszt


2 tojás
2 citrom
6-7 dl víz

A hámozott, felkockázott krumplikat felöntöm épp csak annyi vízzel, amennyi ellepi. Sózom, hozzáteszem a fokhagymát és a vajat. Mikor félig puha, beleteszem a mosott, apróra vágott medvehagymát. Készre főzöm. Nem öntöm le róla a vizet, hanem vele együtt szitán áttöröm. (Lehet persze mixert is használni, de így finomabb lesz a püré.) 
A leveskockát 2 dl vízben felfőzöm. és a krumplihoz öntöm. Újra felfőzöm, majd tejszínnel behabarom. Ízlés szerint kis citromlé adható még hozzá.
A vizet citromlével (lehet ecettel is) felforralom. Egy csészébe egyenként feltöröm a tojásokat, és onnan finoman a vízbe engedem. 3 perc alatt megfő. (Én annyit forgolódtam, hogy keményebb lett a kelleténél..)
Tálalásnál minden tányér levesbe teszek egy buggyantott tojást, és körberakom tépdelt medvehagyma levelekkel.

2013. április 10., szerda

Cipócska




Jó cuppogós csirkepaprikás volt a mai vágy. Majorannásan, tejföllel, ahogy  az mifelénk kijár. Őszintén? Túl punnyadt voltam egy emberes adag nokedli birizgálásához. Ezért inkább friss kenyérkét sütöttem hozzá...))


Hozzávalók:

400 gr liszt
5 gr szárított élesztő
10 gr só
230 gr kézmeleg víz

Egy tálban a lisztet jól elkeverem sóval és az élesztővel. Hozzáadom a vizet, majd kigyúrom. Mikor már leszedte a kezemről a lisztet, még dolgozok rajta egy kicsit.  Könnyen és szépen munkálódik, úgyhogy kezdők is bátran nekiállhatnak. Egy órát kelesztem meleg helyen. Legjobb a kelesztőtál, de ha nincs, akkor egy síma is megteszi légmentesen lefolpackozva. (Ennél azért nem konyharuhát használok, mert kiszáradhat a teteje.)
Egy óra letelte után egyszerűen csak konyhalapra húzom (de bármilyen tiszta felület megteszi), kissé átgyúrom, majd sütőpapíron formázom. Nem kell lisztezni! Én itt egy enyhén hosszúkás cipócskát választottam. Egy éles nagykéssel olyan két centi mélyen keresztbe bevágom. Tetejére lazán konyharuhát teszek, majd mégegyszer fél órát kelesztem. 
Addig a sütőt előmelegítem 200 fokra. Kelés után a kenyérkét vízzel lekenem, majd a papírral együtt egy előmelegített sütőlapra húzom, és 30-40 percet sütöm, aszerint milyen barnát szeretnék. 
Kivétel után azonnal rácsra csúsztatom, és ott hagyom hűlni. Mikor már csak langyos, lehet szeletelni.

TIPP!
Ha hideg a liszt és a tál jobb őket kidolgozás előtt szobahőmérsékleten  pihentetni. Ez minden kelesztett dologra érvényes.
Mindig huzatmentes helyen kelesszünk!
Ha túl "gugás" lenne a lisztünk, inkább szitáljuk át!
Ha alulról éget a sütőnk, fóliázzuk ki az alját!